Hayatının belli zaman aralıklarıyla, farklı bakış açılarıyla Kanada’da bulunmuş, okumuş ve mezun olup çalışmaya başlamış biri olarak şunu söyleyebilirim ki Kanada bir öğrencinin Türkiye’de tanımadığı, veya isteyip de okuyamadığı bölümleri okumak için çok önemli bir fırsat! Her Türk öğrenci gibi ben de 12. sınıfın sonlarına yaklaşırken üniversite sınavı stresiyle mücadele etmek zorunda kalmıştım. Sınav sounucumdan bağımsız olarak  mezun olduğum yaz Kanada’da eğitimimi tamamlamak üzere bir karar aldım. Kanada’da üniversiteye giriş Türkiye’deki gibi üniversite sınavına bağlı olmadığı icin, size farklı imkanları da rahatlıkla sunabiliyor. Bunlardan en popüler olanı özellikle lise 11 ve 12. sınıf notları baz alınmak üzere lise başarı puanınız ve buna ek olarak üniversitede okuyacak kadar İngilizce bildiğinize dair kanıt gösteren IELTS sınavının IELTS Academic sınavından 7 puan ve üzeri alarak üniversiteden kabulünüz geldiği taktirde başlamak. Bir diğer yol ise son zamanlarda bir hayli popüler olan bir dil okulundan mezun olup, IELTS gibi sınavlarla uğraşmadan direkt başlamak.

Ben de dil okulu vasıtasıyla gelen bir öğrenci olarak biraz bu konuda bazi bilinmezlikleri ortadan kaldırmak istiyorum. Kanada’da dil okulları devlet tarafından sürekli kontrol altında oldukları için paranız konusunda endişe edeceğiniz bir durum kesinlikle yoktur. Buna ek olarak, maalesef bu konuda usulsüzlük yapacak olan taraf aslında sizi Kanada’ya getirmek konusunda size yardımcı oluyor gibi gözüken olan danışman şirketleridir. Bu nedenle, eğer aklınızda bu duruma dair şüphe duyuyorsanız, dil okulları ile birebir bağlantıya geçip, danışman şirketinin güvenilirliğini gayet kolay sorgulayabilir, hatta onlarla bir bağlantısı olup olmadığını da çok rahat öğrenebilirsiniz.

Görünenin tam aksine, dil okulları vasıtasıyla college (kolej) veya üniversite eğitiminize IELTS sınavından daha rahat bir sekilde mezun olup baska bir sınava gerek kalmadan eğitiminize devam edebilirsiniz. Dil okulları, verdiği eğitim neticesiyle kolej ve üniversite seviyesinde size akademik olarak yardımcı olmayı amaçladığı için; essay yani makale yazımı, listening (dinlemek) yani profesörünüzün anlattıklarını anlamak ve eğer ingilizce seviyeniz henüz yeterli degil ise İngilizce’nin temelleri olan gramer ve kelime dağarcığınızı geliştirerek sizi üst seviyelere hazırlar.

Son olarak dil okulundan mezun olma ve istediğiniz okuldan kabulünüzün gelme sürecinden bahsetmek istiyorum. Ben ILSC’nin University Pathway programından mezun olduğum için orayı anlatmak istiyorum. Akademik anlamda son iki seviye olan A1 ve A2 seviyeleri artık sizin okul okumaya hazır olduğunuzu gösteren derecelerdir. Eğer istediğiniz okul kolej ise genellikle bu seviye A1 seviyesidir. Ama istenilen okul üniversite ise bu da programınızda A2, yani son seviyedir. Çok istisnai bir durum olmadıkça da ulaşmanız gereken seviye bunlardır. Bu sayede, daha programın başlarından başlayarak bir okul seçimine gideceğiniz için yeterli zamanınız olacaktır. Ayrıca, mezun olmanıza 1-2 ay kala okulun da sizi yönlendirmesi ile seçmiş olduğunuz okula başvurabilirsiniz. Başvuru süreci ile ilgili sizin yapmanızı gerektirecek fazla bir şey yoktur! İstediğiniz okulu, dil okuluna deklare ederek başvurabilirsiniz ve dil okulunu tamamlayıp belgenizi aldıktan sonra, okuldan kabulünüz geldiği taktirde başlayabilirsiniz. Buna ek olarak lise transkriptinizi okula göndermeniz gerekmektedir.

Yani, eğer dil okulu ile kolej veya üniversite okumaya geldiyseniz amacınız dil okulunda okulunuzun istediği seviyeye gelmek! İstenilen seviyeye ulaşmadan önce sizin yönlendirmeniz ile okul başvurunuzu sizin yerinize yapar. Burda sizlere düşecek olan tek görev ise dil okulunu okumak ve bitirmektir!