Kanada‘da liseleri; devlet okulları, özel okullar ya da bağımsız okullar olmak üzere iki şekilde kategorize edilebilmek mümkündür. Aynı zamanda Kanada eyalet sistemi üzerine kurulu bir devlet olduğundan her eyaletin lise diploma şartları, görülen dersler  ve kredi sayısı değişiklik gösterebilmektedir. Mesela her ne kadar Kanada‘da liseler pek çok eyalette 4 yıl uzunluğunda olsa da Québec eyaletinde bu süre 3 sene olarak istisna teşkil eder.

Lise öğrenimi için 11. ve 12. sınıfta Kanada’da bir okula başvuran öğrencinin son yıllara ait not dökümleri(transcript) incelenir. Öğrencinin kendi ülkesinde aldığı derslerin içerikleri karşılaştırılır. Şayet eyaletin eğitim sisteminin zorunlu tuttuğu dersleri görmüşse, bu derslerdeki notlarına göre alması gereken dersler belirlenerek öğrencinin kaydı yapılır. Aynı şekilde önemli bir diğer unsur ise başvuran öğrencinin İngilizce yeterliliğidir. Öğrencinin İngilizce seviyesine bağlı olarak, öğrencinin belirli bir süre yabancı dil eğitimi alması istenebilir ve liseye başlaması ancak bu sürecin sonunda mümkündür.

Eğitim danışmanlarının bir çoğunun fikir birliğinde olduğu konu ise Türkiye’den gelen öğrencilerin devlet liseleri yerine özel liseleri tercih etmelerinin daha faydalı olacağı yönündedir. Bunun başlıca nedeni devlet liselerini genellikle Kanadalı öğrenci ve aileler tercih ettiğinden yabancı gelen öğrencilerin adaptasyon sorunu yaşama ihtimallerinin daha yüksek olması ve devlet okullarında bu sürece yardımcı olacak bir programın bulunmamasıdır. Ancak özel liseler yabancı öğrencileri de kapsayacak şekilde dizayn edilmiş ve öğrencinin uyumunu hızlı bir şekilde sağlamak üzerine sistem geliştirmişlerdir. Aynı zamanda özel liselerde yabancı dili yeterli olmayan öğrenciler içinde hazırlık sınıfları bulunmakla birlikte, sınıf mevcutları da devlet liselerine göre daha az olduğundan öğrenci için ayrıca kolaylık sağlamaktadır.

Kanada’da nadir istisnalar dışında yabancı öğrencilerin lise eğitimleri sırasında burs alma imkanları yoktur. Burada en önemli faktör elbette ki öğrencinin başarısı olmakla birlikte, öğrencinin kayıt olduğu okulun burs imkanı sağlayan bir okul olması en önemli ve ilk şarttır.

Temsilcisi olduğumuz ve Kanada’nın en güzel şehirlerinden biri Toronto’da bulunan Cestar High School yabancı öğrencilere sağladığı burs imkanı ile Kanada’da eğitim alma konusunda çok büyük bir avantaj sunar. Burs imkanı yanında sınıflarda az sayıda öğrenci olmasına özen gösterilen okulda, her bir öğrencinin öğretmeni ile birebir ve en verimli şekilde etkileşim içinde olması sağlanmaktadır. Lise ortalamasının üniversiteye kabulde en önemli ve tek ölçüt olarak kabul edildiği Kanada’da, bu denli özenli bir eğitimin öğrencilere üniversite kapılarını kolayca açacağı ise neredeyse kuşkusuz bir gerçektir.

Cestar High School İngilizce yeterliliği bulunmayan öğrencilerine hazırlık sınıfı okuma imkanı sunar. Lampton College ile aynı kampüste olan okul, College imkanlarının tamamından öğrencilerinin faydalanmasına olanak tanımaktadır. Bu sayede öğrenciler herhangi bir lisede bulunamayacak ölçüde en donanımlı laboratuvarlar da ve kütüphanelerde ders görme ve çalışma fırsatı bulurlar. Diğer yandan Cestar High School, yine Toronto’da bulunan Nipissing Üniversitesi ile olan anlaşması ile talep eden öğrencilerin lise eğitimi sonrası direk olarak bu üniversiteye kaydını gerçekleştirebilmektedir.

Burs imkanı, geniş teknik olanakları, kolej ve üniversitelerle olan anlaşmaları sayesinde Cestar High School öğrencilerinin eşsiz bir eğitim fırsatı yakalamaları pekala mümkün. Kayıt koşulları ve başvuru zamanları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için sizde ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanın. İletişim için: info@novascola.com