Son yıllarda PISA verilerinin de ortaya koyduğu gibi;  Kanada’nın eğitim konusunda yükselen bir güç olması nedeni ile kaliteli eğitime ulaşmak isteyen pek çok Türk öğrenci Kanada’yı tercih etmektedir. Gerçekten de Kanada eğitim kalitesinin dünya standartlarının üstünde olmasının yanında, çok uluslu ve yaşam kalitesinin yüksek olduğu bir ülkedir. Bir göçmen ülkesi olması nedeni ile Kanada’da farklı milliyete sahip bireyler bir arada uyum içerisinde yaşarlar. Federatif bir yapısı olan Kanada’da eyeletler, farklı milliyetlere mensup öğrencilerin entegrasyonunu en hızlı şekilde sağlayabilecek bir eğitim sisteminini kurulumu ve işleyişine önem verir.  Bu nedenle Kanada’ya gelen öğrenciler genellikle, uyum sağlama sorunu yaşamaksızın eğitim alabilme imkanına sahiptirler.

Kanada’yı en cazip kılan noktalardan birisi İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki lisanın konuşulduğu bir ülke olmasıdır. Fransızca konuşan Kanadalıların büyük bir çoğunluğu ülkenin doğusunda bulunan Quebec eyaletinde yaşamaktadır. Bu nedenle iki lisan konuşulan bir yer olan Kanada, her iki lisanı öğrenmeye istekli öğrenciler için ideal bir ülkedir. Öğrenciler lise eğitiminden itibaren bu iki dili aynı anda öğrenme imkanı ve avantajına sahip olurlar.

Kanada’da da lise öğrenimi eyaletlere kısmi değişiklikler gösterse de, genel itibari ile dört yıl olarak düzenlenmiştir. Liselerde öğrencilerin zorunlu almaları gereken matematik, bilim, edebiyat gibi derslerin yanında ilgi alanlarına yönelik seçmeli dersler de sunulur. Bilgisayar, tasarım, yemek pişirme, moda tasarım gibi pek çok özel ilgi dersi aynı zamanda öğrencilerin yeteneklerini keşfetmelerine de imkan verir. Kanada’da da dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi bazı liseler bünyelerinde IB programları sunmaktadır bu durum başka ülkelerden gelen IB öğrencilerinin Kanada’da, sadece bir yıl okuyarak bile lise diploması almasını kolaylaştırmaktadır.  Son sınıfta alınan seçmeli dersler, öğrencilerin üniversitedeki ilgi alanları ve uzamanlaşma istekelri açısından daha yumuşak ve sağlıklı bir geçişe olanak sağlar. Örneğin Güzel Sanatlar Fakültelerine gitmeyi hedefleyen bir öğrenci, almak istediği eğitime katkısı olacak drama, müzik derslerini tercih ederek hem üniversitede ki öğrenimine önceden hazırlık yapabilmekte hem de üniversitede okuyacağı bölüm ile ilgili olamayan derslere zaman harcaması gerek kalmamaktadır.

Kanada’da lise öğrenimi sonrası üniversite yerleştirme sınavı gibi bir sistem bulunmamaktadır. Öğrenciler lise aşamasında ki başarı durumlarına bağlı olarak Kanada’nın ve ABD’nin en seçkin üniversitelerine sınavsız olarak geçiş imkanına sahip olurlar. Ayrıca alınan lise diploması uluslararası geçerliliğe sahip olduğundan bu ülkeler dışında da dünyanın diğer ülkelerinde mevcut koşullar dahilinde üniversiteye başvurma hakları vardır.

Kanada’da lise eğitimi alan öğrenciler dünyanın sayılı üniversitelerine devam etme imkanının yanında aynı zamanda Kanada’nın çok uluslu yapısı nedeni ile dünya kültürlerini genç yaşlardan itibaren tanıma fırsatı bulurlar ve dünya vatandaşı olma yolunda önemli avantajlar elde ederler. Bu eşsiz fırsatları değerlendirmek için gerek Kanada’nın doğru bir seçim olup olmadığını görmek, gerekse alternatifleri değerlendirmek için en doğru yöntem lise eğitimine başlamadan önce en doğru ve güvenilir araştırmaların yapılması ve doğru kaynaklardan bilgi alınmasıdır.

Bu konuda Kanadalı bir şirket olması nedeni ile Nova Scola olarak size yerinden ve en doğru bilgiyi verebilme imkanına sahibiz. Sizde Nova Scola ile irtibata geçerek ,  ücretsiz eğitim danışmanlık hizmetlerimizden faydalanın ve sizi dünyanın en iyi üniversitelerine taşıyacak olan lise eğitiminiz hakkında en doğru bilgileri almakta gecikmeyin.