Toronto Metropolitan University 

Eski Ryerson Üniversitesi adını resmi olarak Toronto Metropolitan Üniversitesi olarak değiştirdi. Geçtiğimiz ağustos ayında okulun yönetim kurulu kurumun ismini aldığı adı ırkçılıkla yatılı okul skandalıyla anılan Egerton Ryerson ‘ın Kanadanın yatılı okullarıyla bağlantıları hakkındaki tepkiler nedeniyle okulun adını değiştirmek için oy kullandı.

Egerton Ryerson kimdir?

Egerton Ryerson Kanada’da yatılı okul sisteminin başlıca mimarlarından birisi olarak kabul edilmektedir ve son zamanlarda adı Kanada da yatılı okul skandalıyla anıldığı için okul personeli ve öğrenciler üniversitenin adinin değişmesi için çağrıda bulunuyorlardı.

Yatılı kilise okulları

Kanada tarihinin en büyük çocuk istismarının yaşandığı yer olarak kabul edilen Yatılı Kilise Okullarının ilki, 1880’lerin başında açıldı ve sonuncusu da 1996 yılında kapatıldı.

150 binden fazla yerli çocuğun ailelerinden zorla alınarak yerleştirildiği kiliselere ait yatılı okullarda, bu çocukların büyük bölümü rahip, rahibe ve diğer öğretmenler tarafından fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddet ile istismara uğradı.

Kanada’da eski yatılı kilise okulu bahçesindeki kayıt dışı çocuk mezarları ilk defa 29 Mayıs 2021’de British Columbia eyaletinin Kamloops kentindeki yatılı kilise okulunun bahçesinde bulunan 215 çocuğa ait ceset kalıntılarıyla gündeme gelmişti.​​​​​​​

Üniversitenin Rektör yardımcısı yaptığı açıklamada memnuniyetini “Toronto Metropolitan Üniversitesi’nden daha iyi bir isim düşünemiyorum. Metropolitan, her zaman kim olduğumuzun bir yansımasıdır” sözleriyle ifade etmiştir.

Öğrencilerin ve okul personelinin istekleri Kurumun adını temize çıkartmak için yeniden adlandırılması, Egerton Ryerson’ın mirasını tanımak için materyallerin paylaşılması ve Yerli tarihi ve Yerli-sömürge ilişkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazla fırsat sağlanmasını içeriyordu.

Haber hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

ttps://www.cbc.ca/news/canada/toronto/ryerson-toronto-metropolitan-university-1.6431360